कला संस्कृति जोगाउने अभियानमा हाम्रो मझेरी


सेलेब्रिटी नेपाल कार्तिक २१- हामी नेपाली कला संकृति को धनि छौ तर अब हाम्रो कला संस्कृति जोगाउने भन्दा पनि बिर्सने हरु धेरै देखिन थालेका छन्। एउटा स्कुल को बिद्यार्थी आफ्नो मौलिक बाध्यबादन मादल,बासुरी,सारंगी भन्दा भायोलिन.ड्रम,गितार मा आफ्नो औला चलाइरहेको भेट्न सकिन्छ। स्कुल का बिद्यार्थी हरु कुनै कार्यक्रम मा नृत्य प्रस्तुत गर्दा नेपाली मौलिक गीत भन्दा पनि हिन्दि र अंग्रेजी गीत हरुमा नाची रहेका देखिन्छन। कला संस्कृति जोगाउनु पर्छ भन्ने भासन धेरै सुनिन्छ तर कहिँ कतै बाट कुनै पहल हुन सकिरहेको छैन। जोशिला युवा समूह मिलेर हाम्रो मझेरी नामक संस्था बाट कला को सम्रक्षन गर्दै स्कुल का शिक्षक,बिद्यार्थी हरुलाई कला को ज्ञान दिदै जाने र बिबिध सांस्कृतिक कार्यक्रम हरु गरि केहि आर्थिक संकलन गरि कला सम्बन्धि बिभिन्न विधामा पढन चाहने बिद्यार्थी हरुलाई आर्थिक सहयोग गर्न मझेरी सहयोग कोष बनाइ आफ्नो कला संस्कृति को जगेर्ना गर्नको लागि टेवा पुर्याउने उदेश्य का साथ लागिरहेका छन्। उक्त संस्थामा जम्मा २५ जना को समूह सक्रिय रहेको कुरा संस्थाकी अध्यक्ष कला संग्रौला ले सेलेब्रिटी नेपाल संग बताउनु भयो। हाम्रो मझेरी को सदस्य मा शिक्षक तथा कला क्षेत्र का विभिन्न व्यक्तित्व हरु संलग्न रहेका छन्। नेपाली हरुको दोश्रो महान चाड दिपावलीको बेलामा गाइने देउसी गीत मा पनि विभिन्न बिकृति हरु भित्रियको छ। यहि कुरालाई मध्यनजर गर्दै संस्था ले नेपाली मौलिक तथा पुराना स्रस्टा हरुलाई सम्मान गर्दै आफ्नै परिवेश मा देउसी भैलो खेल्ने कार्यक्रम बनायको छ। उक्त देउसी भैलो विभिन्न स्कुल का प्रिन्सिपल का घरमा मात्र खेल्ने र प्रिन्सिपल का माध्यम बाट स्कुलका बिद्यार्थीका माझ संदेश पुर्याउने उधेस्य रहेको संस्थाका सचिब समेत रहेका रंग कर्मी टंक टाइगर ले सेलेब्रिटी नेपाल संगको कुराकानिमा बताय।