सुर्य ग्रहण राशि अनुसार फल तथा जप मन्त्र


ग्रहणको समयमा नकारात्मक शक्ति भाईरस आदि बढि शक्रिय रहने भएकोले सूर्यग्रहण लागेको समयमा भोजन गर्न न हुने भनिएको हो । खाद्य वस्तु, पानी आदिमा सूक्ष्म जीवाणु एकत्रित भएर दूषित गर्दछन् । यसैले ऋषिहरूले भाँडाहरूमा कुश राख्नु पर्छ भनेका छन्, यसो गर्दा सबै कीटाणुहरू कुशमा एकत्रित हुन्छन् र उनलाई ग्रहण पछि फाल्न सकिन्छ । भाँडहरूमा अग्नि हालेकर पवित्र बनाइन्छ यसो गर्नाले कीटाणु मर्छन् । ग्रहण पछि स्नान गर्नाको विधान बनाइएको छ ।

चन्द्र ग्रहणको समयमा कफको प्रधानता बढ्दछ र मनको शक्ति क्षीण हुन्छ, त्यस्तै सूर्यग्रहणको समयमा आखा तथा पित्तको शक्ति कमजोर पर्दछ । गर्भवती स्त्रीलाई सूर्य-चन्द्र ग्रहण हेर्न हुन्न, किन भने उसका दुष्प्रभावले शिशु अङ्गहीन भएर अपाङ्ग बन्न सक्छ, गर्भपातको सम्भावना बढ्न जान्छ ।

ग्रहणको समयमा मन्त्रको जप गर्नाले सिद्धि प्राप्त हुन्छ भन्ने मान्यता छ । ग्रहणको अवधिमा तेल लगाउनु, भोजन गर्नु, जल पिउनु, मल-मूत्र त्याग गर्नु, कपाल कोर्नु, रति-क्रीडा गर्नु, दाँत माँझ्नु वर्जित गरिएको छ ।

मेष– यो सूर्यग्रहण तपाईको सातौं घरमा लाग्ने भएकाले तपाईले आफ्नो वैवाहिक जीवन, आफ्नो पार्टनरको स्वास्थ्य र उनीहरुको स्वास्थ्यप्रति सचेत रहनु आवश्यक छ ।
ग्रहणको समयमा ॐ हं हनुमते नम:। मन्त्र जप गर्नु राम्रो हुन्छ ।

वृष– यो सूर्यग्रहण तपाईको छैटौं घरमा लाग्ने भएकाले शत्रुहरुबाट सचेत रहनु आवश्यक छ । उनीहरुले तपाईलाई हानि पुर्याउने र समाजमा तपाईको छवि धमिलो पार्ने प्रयास गर्न सक्छन् ।यदि तपाइँसँग कुनै ऋण छ वा कुनै अदालती मुद्दा वा मुकदमेबाजी मामिलाहरू लड्दै हुनुहुन्छ भने, तपाइँ सही हुनुहुन्छ र गैरकानूनी गतिविधिहरूमा संलग्न हुनुहुन्न भन्ने खासै केहि हुदैन । ग्रहणको समयमा श्रीशुक्त मन्त्र
“ॐ हिरण्यवर्णां हरिणीं, सुवर्णरजतस्त्रजाम् ।
चन्द्रां हिरण्मयीं लक्ष्मीं, जातवेदो म आ वह ।”
को जप गर्नु राम्रो हुन्छ ।

मिथुन– यो सूर्यग्रहण तपाईको पाँचौं भावमा लाग्ने भएकाले होशमा रहनु आवश्यक छ । यस ग्रहणले मिथुन राशीका विद्यार्थीहरुको पढाईमा नकारात्मक असर पार्न सक्छ र मिथुन राशिका व्यक्तिहरुले पनि आफ्नो स्वास्थ्य र सन्तानको स्वास्थ्यप्रति सचेत हुन जरुरी छ । यदि तपाइँ कुनै सम्बन्धमा हुनुहुन्छ भने तपाइँ गलतफहमीबाट पनि जान सक्नुहुन्छ र उतार-चढावहरू देख्न सक्नुहुन्छ।

ग्रहणको समयमा “ॐ गं गणपतय नमः” मन्त्र जप गर्नु राम्रो हुन्छ ।
कर्कट– यो सूर्यग्रहण तपाईको सातौं घरमा लाग्ने भएकाले तपाईको घरेलु जीवनमा सचेत रहनु आवश्यक छ । केहि विवाद उत्पन्न हुन सक्छ जसले घरको सम्पूर्ण वातावरणलाई नकारात्मक असर पार्छ। घर, सम्पत्ति वा सवारीसाधनमा समस्या आउन सक्छ। लगानी गर्ने योजना गर्दै हुनुहुन्छ भने तपाइँलाई केहि समयको लागि स्थगित गर्न सल्लाह दिइन्छ। र तपाइँ पनि तपाइँको आमा संग झगडा नगर्न र आमाको कल्याण को बारे मा सतर्क हुनु आवश्यक छ।
उपाय: ग्रहणको समयमा “कृं कृष्णाय नमः” जप गर्नु राम्रो हुन्छ।

सिंह- यो सूर्यग्रहण तपाईको तेस्रो घरमा लाग्ने भएकाले छोटो दुरीको यात्रा गर्दा आफ्नो स्वास्थ्य र स्वास्थ्यको बारेमा सचेत रहनु आवश्यक छ। तपाईंले यस समयमा ऊर्जा र साहसको महत्त्वपूर्ण हानि महसुस गर्न सक्नुहुन्छ।
ऊक्त समय “आदित्याय नमो नम: ॥” मन्त्रको जप गर्नु राम्रो हुन्छ

कन्या- यो सूर्यग्रहण तपाईको दोस्रो घरमा लाग्ने भएकाले तपाई के बोल्नुहुन्छ र के खानुहुन्छ भन्ने बारे सचेत हुन आवश्यक छ। तपाइँ तपाइँको बोली को कारण समस्या मा पर्न सक्छ, यो कठोर र असभ्य हुन सक्छ र अरु द्वारा गलत अर्थ लाग्न सक्छ र अर्कोमा गलत खाने बानी को कारण तपाइँको स्वास्थ्य प्रभावित हुन सक्छ। उपाय: ग्रहणको समयमा मोन व्रत गर्न ” ॐ गं गणपतय नमः “मन्त्रजप गर्न राम्रो हुन्छ।

तुला– यो सूर्यग्रहण तपाईको पहिलो घरमा लाग्ने भएकाले तपाई आफ्नो स्वास्थ्य र स्वास्थ्यप्रति सचेत रहनु आवश्यक छ । आफ्नो क्रोधका समस्याहरू जाँच गर्नुहोस्, ड्राइभिङ गर्दा, पटाकाहरू जलाउँदा, डायस आदिमा अतिरिक्त सतर्क हुनुहोस्।
तपाईले उक्त समय सकेसम्म गरिबहरूलाई मिठाई दान गर्नु राम्रो हुन्छ।

वृश्चिक– यो सूर्यग्रहण तपाईको बाह्रौं घरमा लाग्ने भएकाले धेरै चिन्तित हुनुपर्ने कुरा छैन । यद्यपि, तपाईलाई सार्वजनिक रूपमा आफ्नो छविको बारेमा सचेत रहन सल्लाह दिइन्छ र यदि तपाई व्यवसायी हुनुहुन्छ भने यस समयमा कुनै जोखिम नलिनुहोस्।
उक्त समय “ॐ हं हनुमते नमः” जप गर्नु राम्रो हुन्छ ।

धनु– यो सूर्यग्रहण तपाईको एघारौं घरमा लाग्ने भएकाले आर्थिक पक्षमा सचेत रहनु आवश्यक छ । तपाईंले पैसा उधारो दिनबाट जोगिनु पर्छ र तातो कुराकानीबाट बच्नको लागि साथीहरूसँग मिलन र बिछोड गर्दा पनि सतर्क रहनुहोस् किनकि यसले विवाद र झगडा निम्त्याउन सक्छ।
ऊक्त समय ॐ ग्रां ग्रीं ग्रौं सः गुरुवे नमःमन्त्रको जप गर्न सल्लाह दिइन्छ।

मकर- यो सूर्यग्रहण तपाईको दशौं घरमा लाग्नेछ त्यसैले तपाईलाई सचेत रहन आवश्यक छ किनकि तपाईको व्यावसायिक जीवनका प्रतिद्वन्द्वीले अधिकारी र ग्राहकहरूको अगाडि तपाईको छवि बिगार्ने प्रयास गर्न सक्छ।
ग्रहणको समयमा “ॐ शं शनिश्चराय नमः ” मन्त्रको जप गर्न राम्रो हुन्छ ।

कुम्भ- यो सूर्यग्रहण तपाईको नवौं घरमा लाग्ने भएकाले तपाई आफ्नो पिता र गुरुको स्वास्थ्यप्रति सचेत रहनु आवश्यक छ। तपाईं तिनीहरूसँग केही विवाद पनि सामना गर्न सक्नुहुन्छ। तपाईलाई राम्रोसँग कुराकानी गर्न र उनीहरूको दृष्टिकोण बुझ्न सल्लाह दिइन्छ। पूजा गर्दा सचेत रहनुहोस् र सबै सुरक्षा उपायहरू अपनाउनुहोस्। ग्रहणको समयमा “ॐ शं शनिश्चराय नमः ” मन्त्रको जप गर्न राम्रो हुन्छ ।

मीन- यो सूर्यग्रहण तपाईको आठौं घरमा लाग्ने भएकाले तपाई आफ्नो स्वास्थ्य र स्वास्थ्यप्रति सचेत रहनु आवश्यक छ। त्यहाँ केहि अनिश्चितताहरू वा अचानक गलत आकारको सम्भावनाहरू छन् त्यसैले तपाईं आफ्नो कल्याण र परिवारका सदस्यहरूको सुरक्षाको लागि सचेत हुनुपर्छ; सुरक्षित रूपमा ड्राइभ गर्नुहोस् र दीपावली सुरक्षित रूपमा मनाउनुहोस्।
उक्त समय “ॐ नमो भगवते वासुदेवाय ” । जप गर्नु राम्रो हुन्छ।